İstanbulda Alışveriş Yapabileceğiniz 7 Yer

İstanbul’da alışveriş denince ün yapmış birçok çarşı, pazar, alışveriş merkezi akla geliyor. Bu büyük şehri derinden keşfetmenin yollarından biri de bu gözde alışveriş duraklarında keyifli bir gezintiye çıkmak.

İstanbul’un en renkli alışveriş mekânlarından tam 7 tanesini sizler için sıraladık. Tamamen kendi kalemimizle ve kendi gözlemlerimizle yazdığımız yazının tamamını keyifle okumanızı dileriz.

İstinye Park Alışveriş Merkezi – Sarıyer

İstanbul İstinye Park AVM girişinin önünden çekilmiş bir fotoğraf
İstanbul İstinye Park AVM girişinin önünden çekilmiş bir fotoğraf

İstanbul’da dünyanın seçkin markalarını, derli toplu ve göz yormayan bir alışveriş merkezinde bir arada bulmak istiyorsanız, İstinye Park tam size göre. Bu renkli AVM, yalnızca mağazalarıyla değil yılbaşı gibi farklı konseptlerde eğlenceli bir mekâna dönüşmesiyle tanınıyor. Aradığınız marka ve mağazayı kolayca bulabileceğiniz İstinye Park, kaliteli sineması ve şık yeme içme duraklarıyla yerli yabancı herkese hitap ediyor. Aracınızla gideceksiniz sizi geniş ve ücretsiz bir otopark bekliyor.

İstinye Park nerededir? diyecek olursak adresi: Sarıyer’de Katar Caddesi üzerinde, 4. Levent Metrosuna yakın bir konumda bulunuyor.

İstinye Park’a nasıl gidilir? diyecek olursak onuda 3 şekilde tarif edelim:

1-Metro ile gidecek olursanız: Hacıosman-Yenikapı metrosuna binip İTÜ ayazağa durağında inip Batı yönüne doğru ortalama 300 metre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yürüme hızınıza bağlı 5-15 dakika karar bir sürede ulaşacaksınız.

2-Otobüs ile gidecek olursanız: 59A veya 29Ş numaralı otobüsleri kullanarakta gidebilirsiniz.

3-Bulunduğunuz konumdan üzerinde İstinye yazan otobüs ve minibüsleri kullanarakta ulaşabilirsiniz. Ben bazen Leventten bu şekilde İstinye Park’a gidiyorum.

İletişim ve ayrıntılı bilgi için İstinye Park telefon numarası: (0212) 345 55 55

Terkos Pasajı – Beyoğlu

İstanbuldaki alışveriş yapabileceğiniz Terkos Pasajından bir fotoğraf
İstanbuldaki alışveriş yapabileceğiniz Terkos Pasajından bir fotoğraf

Kaliteli ve tanınmış markaları çok daha ucuza satın almak ister misiniz? Müdavimlerinin her sezon akın ettiği Terkos Pasajı, dünyanın en seçkin markalarını çok uygun fiyata satın almanın yollarından biri. İstanbul’da ucuzluk ve marka denince akla gelen, Beyoğlu’nun saklı güzelliklerinden olan pasaj, özellikle gençlerin ilgi gösterdiği yerlerden biri olarak tanınıyor. Bu mekânda alışveriş yapmanın püf noktası ise önce aradığınız ürünleri farklı mağazalarda görmek ve fiyatı en uygun olandan almak. Çünkü aynı markanın ürünleri pasajın içinde yer alan mağazalara göre değişiklik gösteriyor.

Terkos Pasajı, İstiklal Caddesi’nin sonlarına doğru, Asmalı Mescit denen bölgede yer alıyor.

Salı Pazarı – Kadıköy

İstanbul Kadıköydeki Tarihi Salı Pazarı'nın tabelasına dair bir fotoğrafı
İstanbul Kadıköydeki Tarihi Salı Pazarı’nın tabelasına dair bir fotoğrafı

Kadıköy’ün tarihi ve sakin sokaklarında gezinirken ucuzluğun ve çeşidin bol olduğu bir alışveriş durağı arıyorsanız, Salı Pazarı tam size göre. Salı Pazarı, İstanbul’un her yerinden insanların geldiği, isim yapmış bir mekân. Özellikle kumaş çeşitleri ve pek çok hazır giyim ürünü bu pazarda çok uygun fiyatlara bulunuyor. Takılardan ayakkabılara kadar zengin bir içeriğe sahip pazarı gezmek için kendinize uzun bir zaman ayırmanız gerekebilir. Salı Pazarı,

İstanbul’un en uzun pazarlarından biri ve çeşidi de, fiyatları da el yakmayan türden.

Kadıköy Salı Pazarı, Kadıköy Merdivenköy’de bulunuyor ve Salı, Cuma ve Pazar günleri kuruluyor.

Mısır Çarşısı – Fatih

İstanbuldaki Mısır Çarşısının içerisinden çekilmiş şık bir fotoğraf
İstanbuldaki Mısır Çarşısının içerisinden çekilmiş şık bir fotoğraf

İstanbul’un önemli alışveriş noktalarından bahsederken tarihi Mısır Çarşısı’nı es geçmek olmaz. Ülkemizden ve dünyadan gelen ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği çarşıda bulunan baharat kokusu sizi ilk karşılayan özellerden biri olacaktır. Osmanlı mimarisi içinde tarihi bir gezinti yapmanızı sağlayacak çarşının içinde kuyumcular, otantik eşya satanlar, baharatçılar, lezzet durakları ve daha birçok dükkân sizleri bekliyor. Sadece alışveriş için değil, harika bir gezinti için de tercih edilecek Mısır Çarşısı’nı herkes ömründe en az bir kez görmeli.

Mısır Çarşısı, Eminönü’nde, Yeni Camii sınırları içinde yer alıyor.

Beylik Pazarı – Beylikdüzü

İstanbuldaki Beylik Pazarına dair bir fotoğraf
İstanbuldaki Beylik Pazarına dair bir fotoğraf

İstanbul’un Fatih, Kadıköy veya Bakırköy gibi ünlü pazarlarına biraz uzak kalanlar için Beylik Pazarı ideal bir alışveriş durağı olabilir. Burası yıllardır Beylikdüzü halkına hitap ediyor ve “sosyete pazarı” olarak tanınıyor. Birçok ünlü simaya rastlanabilecek pazarın içinde yer alan ürün çeşitliliği ise hayli fazla. Pazar günleri kurulan Beylik Pazarı, kozmetikten konfeksiyon ürünlerine, hediyelik eşyadan takılara kadar birçok güzel ürünü, çok da pahalı olmayan fiyatlarla bulabileceğiniz bir yer. Kapalı bir Pazar olması nedeniyle Beylik, yaz kış kolayca gezilebiliyor.

Beylikdüzü Beylik Pazarı, yeni yeriyle Adnan Kahveci Mahallesi, OSB güzergâhında bulunuyor.

Arşiv Sahaf – Ortaköy

İstanbul Ortaköydeki Arşiv Sahaf çarşısından bir fotoğraf
İstanbul Ortaköydeki Arşiv Sahaf çarşısından bir fotoğraf

Alışverişinize birbirinden güzel kitaplar eklemek istiyorsanız, İstanbul’un saklı güzelliklerinden olan pek çok sahaf mekanı sizleri bekliyor. Yıllardır bulunamayan kitapların merkezi olmakla ün yapan Arşiv Sahaf’ta görünen ve arşivde bulunan birçok tarihi kitap var. Yerli ve yabancı kitaplarınızı buradan temin edebilirsiniz.

Arşiv Sahaf, Ortaköy Dereboyu Caddesi üzerinde yer alıyor.

Sinanpaşa İş Merkezi – Beşiktaş

İstanbuldaki Sinanpaşa İş Merkezinin içerisinden bir fotoğraf
İstanbuldaki Sinanpaşa İş Merkezinin içerisinden bir fotoğraf

Beşiktaş’ın trafiğe kapalı yürüyüş bölgesinde kolayca bulabileceğiniz bir alışveriş çarşısı olan Sinanpaşa, yıllardır büyük alışveriş merkezlerine tercih edilen mekânların başında geliyor. Küçük bir çarşı olmasına rağmen içerisinde farklı alanda birçok ürün çeşidi yer alıyor. Teknoloji ve oyun meraklılarının uygun fiyata alışveriş yaptığı çarşıda, ihraç fazlası ürünler, kitapçılar, bilgisayar tamir merkezi ve çeşitli kırtasiye malzemeleri bulunabiliyor. Yolunuz Beşiktaş’a düştüğünde mutlaka girip dolaşın diyeceğimiz yerlerin başında Sinanpaşa İş Merkezi geliyor.

Sinanpaşa İş Merkezi, Beşiktaş’ta, Hasfırın Caddesi üzerinde ve heykele yakın bir konumda yer alıyor.

Paylaşın herkes bilgilensin! : )
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone