İstanbul’da Yapılabilecek 6 Kültür Turu

İstanbul’da kültür turu denildiği zaman hedef kitle genelde orta yaş ve üzeri kesim olmaktadır. Lakin gencinden yaşlısına herkesin yapması gerektiğini düşündüğümüz bu turları sizlerle paylaşacağız. Toplamda 6 başlıkta inceleyeceğimiz kültür turlarının ana başlıkları:

  1. Bizansın Liman Kenti Olan Kumkapı
  2. Samatya
  3. Vakıf Binaları
  4. Balyan Ailesi
  5. Kıyı Şeridinden Tekne Turu
  6. Kapalı Çarsı Hanları

 

Bizansın Liman Kenti Olan Kumkapı

Kum Kapıya ait bir fotoğraf
Kum Kapıya ait bir fotoğraf

Zamanının en önemli liman kentlerinden olan Bizans Döneminin ünlü liman kenti Kondoskali şuanki adıyla Kumkapı. Kumkapıya gidecek olursanız Mimar Sinan’ın eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi size selam verecek olan ilk nokta olacaktır. Devamında hala restorasyonu devam eden Ayasofya Camii sizi karşılayacaktır. Buraları Ermeni Patrikhanesi ve kilisesi takip edecek olup Kumkapı turumuz Esma Sultan Namazgahı, Aya Kirkayi Kilisesi ve Arkadius Sütunu ile gezimizi sonlandırmış olacağız.

Samatya

Samatya sokaklarından bir kare
Samatya sokaklarından bir kare

Rumların Yunanistan’a gitmesi sebebiyle 1950 yıllarından sonra eski ve tarihi dokusunu yavaş yavaş kaybeden Samatya hala içerisinde görülmeye değer güzellikleri barındırmaktadır. Surp Kevork, Aya Menas, büyük çanıyla ünlü  Aya Konstantini ve Eleni kilisileri bulunmakta olup son olarakta kiliseden camiiye dönüştürülen İmrahor İlyas Bey Camii bulunmaktadır. Daha fazla tarihi dokusunu kaybetmeden buraları görmeniz tarihi bir parça olsada hissetmenize olanak sağlayacaktır.

Vakıf Binaları

İstanbuldaki Vakıf Binası vasfındaki tarihte kullanılmış bir bina
İstanbuldaki Vakıf Binası vasfındaki tarihte kullanılmış bir bina

Üsküdar Atik Valide Külliyesi‘nden turumuza başladığımızda Haseki Hürrem Külliyesi ki kendisi Hürrem Sultan’ın hamamınıda içerisinde barındırmaktadır. Mihrimah Sultan’ın Edirnekapı’da yer alan Külliyesi ve Camiisi sizleri tarihin tozlu raflarında gibi hissettirecektir. Eyüp semtindeki Mihrişah Valide Sultan Vakıfları, Pertevniyal Valide Sultan Camii ve Külliyesi ile Pertevniyal Lisesi Üsküdar’dan Eyüp’e yaptığınız bir gezinti turu sırasında gezilebilecek yerler olup görülmeye değer tarih dokusunu içerisinde bulunduran vakıf binalarıdır.

Balyan Ailesi

İstanbulun şekil almasında önemli rolleri bulunan Balyan Ailesi
İstanbulun şekil almasında önemli rolleri bulunan Balyan Ailesi

Balyan Ailesinde gezilebilecek bir hayli yer, yer almaktadır. Ünlü Beylerbeyi ve Çırağan Sarayları, Yıldız Camii, Beşiktaş Abbasağadaki Meryem Ana Kilisesi, Teşvikiye Camii, Dolmabahçe Sarayı, Tophane Nusretiye Camii, Beyazıd Kulesi, Aksaray Valide Camii ve Fatih’teki Hırkai Şerif Camii olarak listeyi uzatıp gidebiliyoruz. İstanbul’da muhakkak ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kıyı Şeridinden Tekne Turu

İstanbul kıyı şeridinden boğaz manzarası
İstanbul kıyı şeridinden boğaz manzarası

Eğer Beşiktaş taraflarından turunuza başlayacaksanız Beşiktaş Deniz Müzesi‘nden başlayabilirsiniz. Burada Saltanat Kayıklarını muhakkak incelemelisiniz. Kuruçeşmedeki Ayadimitri Rum Ayazması sıradaki rotanız olabilir. Ardından Balta Limanı, Japon Bahçesi, Emirgan Tepeleri, Boyacıköy gibi bir çok görülmeye değer yer bulunmakta olup İstanbul’un dizileriylede ününe ün kattığı Bebek Sahili‘nde de oturup biraz zaman geçirmeyide unutmayın!

Kapalı Çarşı Hanları

Kapalı çarşıdan bir kare
Kapalı çarşıdan bir kare

Labirent gibi olan çarşıya hoşgelmek üzeresiniz. Bakırcılar Çarşısı‘ndan giriş yaptıktan sonra keyifli gezinize Zircirli Han, Tacirler Sokağı, Gümüşçüler Çarşısı eşlik edecektir. Şayet uzak doğu mallarına merakınız varsa Orient Han ve Rüstem Paşa civarlarınıda gezmeyi ihmal etmeyin

Paylaşın herkes bilgilensin! : )
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone