Kapalı Çarşı Turu

İstanbul’un fethinden hemen sonra yeni yerler yaratmak çabasında olan Osmanlı yeni alınan bu şehre yeni bir kimlik belirlemek istediler. Şehrin biraz da ekonomisini canlandıracak, ürün kelimesinin anlamına yeni kavramlar ekleyecek bir plan yapıldı. Ekonomik olarak büyük katkı sağlayan çarşıda aradığınız çoğu şeyi bulmanız mümkün. Baharatlardan hatıra eşyalara, hatıra eşyalardan altınlara uzanan yoğun ürün kategorilerinin bulunduğu çarşı 110 bin 868 metrekarelik devasa bir alana uzanıyor. 3600 dükkan ve 14 hana sahip olan çarşı 65 sokak üzerine yayılmakta.

Kapalı Çarşı’nın Kapladığı Sokaklar

Tuğcular, Terziler, Yağlıkçılar, Yarımtaşhan, Mercançıkmazı, Halıcılar, Aynacılar, Bitpazarı, Kahvehane, Püskülcüler, Kolancılar, Ortakazazcılar, Kazazlar, Hacıhüsnü, İplikçiler, Takkeciler, Sahaflarbedesteni, Serpuççular, Lütfullahefendi, Yorgancılar, Terzibaşı, Varakçıhan, Kürkçüler, Sipahi, Karamanlıoğlu, Ganiçelebi, Sandalbedesteni, Sıraodalar, Tavukpazarı, Kalpakçılar, Basmacılar, Sandal, Hacıhasan, Hacımemiş, Çuhacıhanı, Fesçiler, Acıçeşme, Muhafazacılar, Mühürdaremin, Yüncühasan, Altuncular, Ağa, Koltukçu, Yeşildirek, Örücülerhamamı, Araracıoğlu, Terlikçiler, Zenneciler, Keseciler, Tacirler, Kilitçiler, Kavaflar, Ressam, Karakol, Hazırelbiseciler, Reisoğlu, Perdahçılar, Parçacılar ve Aminçiler sokak Kapalı Çarşının bir parçası haline geldi.

Kapalı Çarşı’nın Kapladığı Hanlar

Balyacı, Alipaşa, Kızlarağası, Perdahçı, Çukur, Hatipemin, Sarnıçlı, Yağcı, Yolgeçen, İçcebeci, Mercan, Kebapçı, Safran, Rabia, Zincirli, Sorguçlu, Çuhacı, İmamali, Bodrum, Sepetçi, Sarraf, Cebeci, Ağa, Evliya, Varakçı, Kalcılar, Kapılar, Kaşıkçı ve Astarcı hanları da yıllardır hana misafirlik etmekte.

Kapalı Çarşı’nın Kapladığı Kapılar

Tavukpazarı, Kuyumcular, Beyazıt, Mahmutpaşa, Sepetçihan, Zenneciler, Örücüler, Takkeciler, Çuhacıhan, Nuruosmaniye ve Çarşıkapı kapıları.

Kapalı Çarşı Adresi ve Açık Olduğu Saatler

Adres: Beyazıt Mh., 34126 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 519 12 48
Her gün sabah 9 ile akşam 8 aralığında Kapalı Çarşı açık.

Kapalı Çarşı Ulaşım

Kapalı Çarşı’ya en net otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

32A, 61B, 91E, 94A, 35A, 38Z, 92B, 97, 92K, 97B, 36ES, 55EB, 93C, 97G, 90B, 82B, 46H, 36, 38 numaralı durakları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz

Paylaşın herkes bilgilensin! : )
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone