Tekne Turunda Neler Yapılır?

Mavi suların bizi alıp götürdüğü doğal ve tarihi cennetleri keşfederken dinlenmenin, eğlenmenin ve doyurucu bir tatil geçirmenin en keyifli yollarından biri de tekne turlarıdır. Ülkemizde her zevke ve bütçeye göre bir tekne turu düzenleniyor olması, tekne turu düzenlenecek durakların da hayli fazla olması kuşkusuz hepimiz için büyük bir avantaj. Boğazdan Ege sularına kadar geniş bir coğrafyada düzenlenen tekne turlarını takip ederek günübirlik veya birkaç günlük unutulmaz bir yolculuğa çıkma fırsatı bizleri bekliyor.

Tekne turları güneş ve denizin tadını çıkarma fırsatı sunarken, bazı tur seçenekleri de renkli eğlenceleriyle geceleri süslüyor. Peki, tekne turu nasıl yapılır? Her mevsimde ayrı bir güzelliği olan tekne turlarında ne giyilir? Ailemizle veya sevdiklerimizle katılmayı düşündüğümüz en uygun fiyatlı tekne turu seçenekleri nelerdir? Şimdiye kadar tekne turuna çıkmamış olanlara, tekne turu hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenmek isteyenlere, benzersiz bir tur keyfi için bazı ipuçlarını kaleme almaya karar verdik.

Tekne Turlarında Nasıl Giyinmeli?

Hepimizin merak ettiği tekne turunda neler yapılır konusuna geçmeden önce, yine çok merak edilen bir konu olan kıyafet seçimini ele alalım. Doğanın ve tarihin derinlerine mavi bir yolculuğa çıkarken tercih ettiğimiz mevsim son derece önemli. Yanımıza bizi rahat ettirecek ve hava şartlarına uygun kıyafetler almalıyız. Seyahat ettiğimiz teknelerin açık bölümlerinde vakit geçireceksek bizi rüzgâra karşı koruyacak ve yük olmayacak seçimler yapmalıyız.

Şık olmak isteyen hanımların daha çok rahat kıyafetler seçmesi çok önemli. Yüksek ve ince topuklar, uzun ve dar eteklikler tekne turlarına çok uygun seçimler olmayacaktır. Etek tercihi yapacaksanız size engel olmayacak uzunlukları tercih edin. Rahat edeceğimiz pantolon ve mevsime uygun üst giyim seçeneklerini tercih ederken aynı zamanda yola çıkacağımız tarihin hava şartlarını öğrenmekte yarar var. Tur firmanızı arayarak da yolculuk öncesi hava ve rüzgâr hakkında bilgi almalı ve kıyafetlerinizi buna göre seçmelisiniz.

Eğer giyinme konusunda daha detaylı bilgiler edinmek ve çeşitli kıyafet kombinlerini incelemek isterseniz tekne turunda ne giyilir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Tur Yapılacak Tekne Çeşitleri Nelerdir?

Tekne türlerini inceliyoruz bunlar restoranlı, yat ve taka tipindekiler
Tekne türlerini inceliyoruz bunlar restoranlı, yat ve taka tipindekiler

Tekne turları farklı kapasitede yolculara göre tasarlanmış araçlardır. Kullanılacak bu aracın kapasitesi ve motor gücü değişkenlik gösterir. Teknenin taşıyacağı yolcu adedi ve yolculuk süresine göre farklı tekne seçenekleri bulunmaktadır. Ülkemizde düzenlenen tekne turlarında restoranlı tekneler ve restoransız olanlar tercih edilir. Günübirlik turlarda size bir rehber eşlik edebilir veya uğradığınız duraklar hakkında anonslarla bilgi sunulabilir. Özel etkinlikler için yat ve taka türü tekneler de en çok tercih edilen araçlar arasında yer alır. Parti ve eğlenceler için tekne veya yat kiralama yapan firmalar bulunmaktadır.

Tekne Turlarında Yeme içme

Tekne turlarında ne yiyebilirim yemek çeşitlleri hakkındaki sorular yanıt buluyor.
Tekne turlarında ne yiyebilirim yemek çeşitlleri hakkındaki sorular yanıt buluyor.

Tekne turlarında restoranlı seçenekleri değerlendirdiğinizde karşınıza pek çok mönü seçeneği çıkar. İftar veya yılbaşı gibi özel günler için düzenlenen tekne turlarında o etkinliğe özgü menüler hazırlanır. Bunun dışında seçeceğiniz firmaya göre karşınıza kahvaltı, mangal, kahve molası, fiks mönü veya alkollü içecek mönüsü gibi seçimler yapma şansınız bulunmaktadır. Yemekli tekne turları dışında büfe veya kafeteryası olan ve ihtiyaca göre tercih edilen tekne turları da söz konusu olacaktır.

Tekne Turunda Yapılacak Aktiviteler

Teknede yapılabilecek tüm etkinliklerden yazımızda bahsedilmiştir.
Teknede yapılabilecek tüm etkinliklerden yazımızda bahsedilmiştir.

Tekne turları günümüzde birçok farklı konsepte özel düzenlenen etkinliklerden biridir. Bu turlar sizi birkaç önemli doğal veya tarihi yere götüren, dalış ve gezinti şansı sunan etkinlikler olabildiği gibi özel anları renklendireceğiniz etkinlikler de olabilir. Tekne turu olarak çıkacağınız etkinliklerde yapılacak şeyler arasında öne çıkan seçenekler şöyledir:

 • Yılbaşı için tekne turu
 • Doğum günü için tekne turu
 • İftar için tekne turu
 • Düğün için tekne turu
 • Kına gecesi için tekne turu
 • Nişan için tekne turu
 • Parti tekne turu
 • Tekne veya yat kiralayarak tekne turu
 • Toplantı için tekne turu
 • İş yemekleri için tekne turu
 • Şehir hatları tekne turu
 • Özel firma tekne turu
 • Dalış ve yüzme seçenekleri olan tekne turu
Paylaşın herkes bilgilensin! : )
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone